פרוטוקול המתנות

פורסם בידיעות אחרונות  – מוסף עסקים –  מאת לילית וגנר

אם נתתם למארח הסיני שלכם מתנה עטופה בצבע כחול – יש סיכוי שהעסקה תיכשל. יש לנו כמה עצות בנושא שימנעו מבוכה – ולא רק בסין

ישראלי אמריקאי ורוסי נפגשים למטרות

עסקים, ומביאים איתם מתנות. ולא, זאת לא תחילתה של בדיחה. כי הרי ידוע שבעולם העסקים…

כמו בפוליטיקה ובמשפחות הכי טובות – נהוג להעניק מתנות בתקווה לשיפור קשרים, להידוק יחסים, או סתם כדי להגיד תודה אחרי מפגש מוצלח ורווחי לשני הצדדים.

אז איך יודעים איזו מתנה להביא?

"המתנות אמורות לשקף את הערך והחשיבות שהנותן מייחס לקשר העסקי עם הלקוחות, ולכן יש להשקיע תשומת לב רב במיוחד במתנות המיועדות ללקוחות עסקיים מכובדים ולחשוב מה המסר שהן מעבירות", אומרת נעמי טל, שמתמחה בתחום התרבות העסקית כבר 15 שנה.

את הנושא היא למדה ב- school of diplomats, בית הספר לנימוסים והליכות בוושינגטון. "מלמדים שם קודים של התנהגות לדיפלומטים ולאנשי עסקים, שרוצים לרכוש קצת מיומנויות ולדעת איך מתנהגים בעולם הגדול", אומרת טל.

ארץ הנושא מתחיל לחלחל באחרונה לארגונים גדולים, מסבירה מי שהייתה הכוח המניע מאחורי החלת קוד הלבוש בכנסת. "הרעיון צץ בעקבות כתבה שעסקה בלבוש של חברי הכנסת, ובעקבותיה שלחתי מכתב ליו"ר הכנסת דליה איציק", מספרת טל. בסדרת מפגשים עם עובדי הכנסת לימדה אותם טל את חשיבות ההופעה במשכן על פי קודי לבוש, הופעה ונימוס מכובדים. "אבל כשביקשתי להרחיב את ההדרכה לשרים או ליועצים פרלמנטרים, נתקלתי בסירוב", היא מגלה.

כשמדובר באנשי עסקים, הפתיחות גדולה יותר. "יש הרבה ארגונים שמעוניינים להכיר את הכללים", אומרת טל. "אנשים שאמורים לצאת לפגישות בחו"ל צריכים לדעת איזה מתנות להביא למפגש עסקי".

בארצות הברית למשל יש חשדנות מובנית לכל מה שעלול להיראות כניסיון לשוחד, ולכן חברות רבות אינן מעודדות, ואף מגבילות קבלת מתנות. בסינגפור, היא מזהירה, אל תנסו אפילו להציע מתנה למארח, כמו גם במלזיה ופרגוואי, הידועות בשחיתות הרבה שבהן, וגם שם מתנות עלולות להתפרש כשוחד. "במקום זה אפשר תמיד לשלוח כרטיס ברכה אדיב ואישי או להזמין ארוחה", אומרת טל.

האירופאים מתייחסים ביתר פתיחות למי שמביא עימו מתנות, אף שחלקם, כמו הבריטים למשל, מפגינים מבוכה בעת קבלת המתנה, גם כשהיא מוגשת עם סגירת עסקה. מסתבר ש"באמת לא הייתם צריכים" הוא לא המצאה של הפולנים בלבד.

הרוסים, לעומת זאת, לא נבוכים כלל. להיפך. הם אוהבים מתנות, ובעיקר כאלה שאין להשיג ברוסיה עצמה. הם גם משקיעים הרבה כסף במתנות שהם עצמם נותנים, כך שאם אתם מביאים להם משהו, אל תצאו קמצנים, ושלא תנסו אפילו להביא להם בקבוק וודקה זולה. אם הם יזמינו את האורח הביתה, הם מצפים שיבוא עם מתנה קטנה לבעלת הבית, ואפילו תשומת לב קטנה (צעצוע או ממתק) לילדים. זה תמיד נחשב לראוי להערכה.

יש לשים לב, מדגישה טל, לקודים דתיים והבדלי תרבויות. פרחים, למשל, נדמה שהם מתנה אוניברסלית, אבל באירופה ובישראל נהוג להביא מספר אי זוגי של פרחים בזר, בעוד שבארצות המזרח יהיה בזר מספר זוגי. (רק שלא תעזו להביא ארבעה פרחים ביפן, כי זה מסמל מזל רע). אם אתם מביאים זר פרחים כדאי ללמוד את משמעות הצבעים. בספרד, בלגיה או צרפת, למשל, כדאי לוודא שאין בזר פרחי כריזנטמות לבנים המשמשים שם לזרים בלוויות. בדרום אמריקה הצבעים המסמלים מוות הם אדום, לבן וצהוב, אז את החמניות או הוורדים הצהובים תשאירו בחנות.

כשנפגשים עם עמיתים מהמזרח הרחוק, הבדלי התרבות גדולים עוד יותר, והמחיר העסקי של טעות עלול להיות כבד ביותר. המזרחיים נעלבים מהר והרבה פעמים בלי שבכלל התכוונתם לכך. "לדרמן", למשל, יכול להיות מתנה יוקרתית ביותר לעמית באירופה, אבל בסין מספריים, אולר או כל מכשיר חיתוך אחר מסמנים קרע ביחסים. שעונים ממחטות או סנדלי קש מסמלים לוויות ומוות, אז גם הם מוטב שיישארו במגירה.

אם הבאתם מתנה לאיש עסקים סיני, אתם מכניסים את עצמכם לסצנה ידועה מראש. את המתנה רצוי לארוז בנייר אדום, ורוד או צהוב, הנחשבים לצבעים שמחים, ולהימנע מעטיפות לבנות, כחולות או שחורות. כאשר אתה מושיט את המתנה לעבר הסיני קרוב לוודאי שהוא ידחה אותה ממנו. עכשיו מתחיל ה"ריקוד", אתם מושיטים, והוא דוחה, וחוזר חלילה. שלוש פעמים הוא יסרב לקבל את המתנה לפני שיתרצה ויסכים, ואז תורכם להגיד לו כמה אתם שמחים שהוא הסכים לקבל אותה.

כשאתם מקבלים מתנה מסיני, הסצנה הזאת אמורה לחזור על עצמה במהופך, כשאחרי הפעם השלישית אתם מקבלים את המתנה ולוקחים אותה בשתי ידיים כשכפות הידיים מופנות כלפי מעלה. אך בשום אופן אל תמהרו לפתוח אותה בנוכחותו, וזאת כדי למנוע מצב שתפגינו אכזבה כלשהי למראה המתנה.

הטיוואנים לעומתם, לא עושים הצגות. הם אוהבים מתנות, והרבה. ולכן, ממליצה טל לאנשי עסקים ישראלים הנוסעים לטיוואן, להצטייד בהרבה מתנות בעלות ערך, כדי שיהיה להם מה לתת בתמורה למתנות שללא ספק יקבלו מהמארחים.

בהודו מומלץ לא להביא מתנות העשויות מתוצרים של בעלי חיים, מוצרי עור וגבינות. מוטב שתשאירו את כל אלה בבית – גם אם הם משובחים. מכיוון שהודים רבים הם מוסלמים, עדיף גם לא לקחת צ'אנס עם אלכוהול. "מתנה מומלצת שתמיד מתקבלת על ידי מוסלמים בשמחה היא מצפן", אומרת טל. "ככה יכול איש העסקים המוסלמי לדעת תמיד ובכל מקום שהוא נמצא על פני כדור הארץ, איפה נמצאת מכה".

ומה בדרום אמריקה? שם הקשרים העסקיים, מסתבר, עוברים מהר מאוד לפסים אישיים. וכך גם המתנות. במהלך שיחות מקדימות עם העמיתים העסקיים אפשר בקלות לקבל מידע על תחביבים, אוספים, בני משפחה ופרטים אחרים שיכולים לעזור לבחור לו מתנה אישית. "וכדאי שהיא תגיע בעטיפה זוהרת", ממליצה טל, "כי הם מאוד מקפידים על חיצוניות".

ישראלית שמגיעה לפגישת עסקים עם דרום אמריקאי ומקבלת ממנו מתנה, שלדבריו, "זה משהו קטן שאשתי שלחה לך", לא צריכה להיעלב. "זה בא להבטיח שהמתנה תתקבל כמשהו חף מכל קונוטציה סקסיסטית", מסבירה טל את המניע מאחורי המחווה הלטינית.

"כשמקבלים מתה יש להשיב, קובעת טל. "אם נתפסת ללא מתנה, הזמנה לארוחת ערב נחשבת לתמורה ראויה, ואם אין לזה זמן, והמארח אינו מוסלמי, אפשר תמיד לרוץ לחנות היין הקרובה ולקנות את השמפניה הטובה ביותר שאתם יכולים להרשות לעצמכם".

עכשיו הוא זמן מצוין לשלוח מתנות לעמיתים בחו"ל, גם אם אתם לא יוצאים מגבולות הארץ. חג המולד הוא חג של מתנות וזמן מצוין להידוק הקשרים. יש הרבה מאוד דברים שאפשר לשלוח מישראל פרט לארגזי פרי ההדר המסורתיים. "אבוקדו או יינות בוטיק משובחים מיקבי הארץ פופולריים באירופה כמעט כמו תפוזי ג'אפה", אומרת טל, "והאירופאים אוהבים מאוד לקבל מוצרי בריאות מים המלח. הכי חשוב להקפיד יותר מכל ששמו של מקבל המתנה או שם החברה אליה אתם שולחים אותה יהיו כתובים נכון."

"ההדרכות של נעמי נעשות מכל הלב ומתוך מקום של אהבת המקצוע והאינטראקציה עם קהל השומעים. נעמי התאימה את התכנים לאוכלוסיות אותם היא הדריכה והייתה קשובה לצרכיהם. המשובים מהמנכ"לים היו טובים."
מלונות אפריקה ישראל
ארזה שטרן

השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

אודות משרדנו

משרדנו עוסק בתרבות עסקית מזה כ-15 שנה.

המשרד, בניהולה של נעמי טל, מעניק הדרכה ויעוץ לאנשי/ות עסקים הפועלים במרחב העסקי המקומי והבין-תרבותי והשואפים לשפר וללטש את תדמיתם המקצועית ולרכוש  כלים ומיומנויות התואמים את הקודים העסקיים המקובלים בארץ ובעולם.

ההדרכה מועברת הן ליחידים והן לעובדי ומנהלי חברות וארגונים במגזר הפרטי והציבורי. ההדרכה מעניקה כלים לבניית נוכחות המקרינה אמינות, מקצועיות וסמכותיות, ומשלבת מיומנויות תקשורת המקובלות ונהוגות בסביבה השירותית כמו גם במפגשים עסקיים מקומיים ובין-תרבותיים, וזאת כחלק מכרטיס ביקור אישי וארגוני המשדר יוקרה והצלחה.

בתוך כך קנה משרדנו ניסיון רב בענף המלונאות והאירוח ואנו מדריכים עובדי בתי מלון מהדרג הזוטר ועד לניהולי בכל הנוגע לשיפור השרות ועמידה בסטנדרטים המקובלים בבתי מלון יוקרתיים בארץ ובעולם.

החזון של "תרבות עסקית"

הנחלת קודי הופעה לבוש ונימוסים כחלק מתרבות עסקית ארגונית.

חייגו עכשיו: 03-6312759

אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר בכל עת באמצעות טופס יצירת הקשר הבא או באופן ישיר בטלפון, במייל ובדואר.

בכל ערוץ בו תבחרו, נחזור אליכם בהקדם.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן