נעמי טל

שיווק עצמי ותרבות עסקית

שפת הגוף

body-languageשפת הגוף היא רבת עוצמה ונחשבת כ"מסר בלתי מילולי" אשר יחד עם ההופעה והלבוש משלימה אינפורמציות שאנו מעבירים על עצמנו ועל אישיותנו.

שפת הגוף מושפעת ממצבנו הנפשי. כשאנו רגועים – אנו משדרים תחושת ביטחון. מאידך, כשאנו במתח או נסערים - שפת הגוף מקרינה זאת והסביבה, גם אם היא חסרת ניסיון לחלוטין בפירוש שפת גוף, קולטת מיד את תחושותינו.

לחיצת יד בין שני אנשי עסקים: מאוד משמעותית בתקשורת הבינאישית ויכולה להעביר מסר של עוצמה

שפת הגוף ניתנת לשינוי אם כי אין הדבר נעשה בקלות. קשה לנו לשנות הרגלים שסיגלנו לעצמנו לאורך שנים. עם זאת, עלינו לעשות כל מאמץ לשנותם כשהם פוגעים בהופעתנו ובתדמיתנו.

שפת הגוף משתנה בהתאם לתרבויות. עם זאת, חשוב להכירה ולהשתמש בה ככלי אבחון בתקשורת הבין-אישית. זיהוי והכרת המסרים המועברים באמצעות שפת הגוף עשויים למנוע מצבי מבוכה ובעיקר כשהתקשורת היא בין-תרבותית. אנשי עסקים לומדים להכיר את שפת הגוף של בני התרבות שעמה הם מנהלים את עסקיהם, ומשתמשים בידע ככלי לזיהוי תחושותיהם, כנותם וכוונותיהם של האנשים שעמם הם מנהלים את עסקיהם.

טיפ: הקפידו לשמור על קשר עין רצוף עם בן השיח שלכם. אי שמירה על קשר עין מביעה חוסר התייחסות ועניין, וכשאין קשר עין לא ניתן לדעת אם דבריכם אכן נקלטו.